b.univlora.org pas nje viti…

 - by ervinruci

Te dashur miq dhe dashamires. Sot u mbush nje vit nga koha kur u hap per here te pare univlora.org. Ishte koha kur kerkonim “autonomi – liri akademike”. Ishte koha e bojkotit, koha e idealeve…

Ne faqet e ketij blogu do te gjeni dhe shume deklarata, artikuj dhe intervista te atyre diteve, te atyre qe tani i kane kthyer kurrizin idealeve qe e benin kete universitet ndryshe nga te tjeret.

U ktheva dhe njehere ne kujtimet e atyre diteve dhe Gjeta gjithashtu nje interviste qe dhashe ne ato muaj per resiten propagandistike te programit qeveritar Brain Gain – interviste te cilen ata nuk e botuan sepse nuk u interesonte.

Sa e trishtueshme qe parashikimet me te zymta te asaj interviste jane aktuale sot.

Ketu keni intervisten e plote.

Read this article »

Te rinjte, te arsimuar, por ne ankth per te ardhmen

 - by admin
WORLD | January 02, 2011
Young, Smart and Fearing for the Future
By RACHEL DONADIO

Te rinjte, te arsimuar, por ne ankth per te ardhmen
LECCE, Itali — Francesca Esposito, 29 vjece dhe me arsimim te plote akademik, ndihmoi te fitonte me miliona euro, nje nga agjensite kryesore shteterore ne itali, ne aferat e falsifikimeve te aftesive te kufizuara te rreme dhe padive te tjera per punedhenesin e saj. Por nje dite, vjeshten e kaluar, ajo hoqi dore nga puna, e trishtuar dhe plotesisht e zhgenjyer nga fakti, se sa keq ndihesh te jesh i ri ne Italine e sotme.
Kjo eksperience i tregoi asaj se edhe pse me kompetencat profesionale te saj dhe me rrjedhshmerine ne pese gjuhe, ishte pothuajse e pamundur te gjeje nje pune te paguar. Ajo mendonte se puna e papaguar si asistente avokatie nuk ja vlente, aq me teper te punonte per rrjetin e siguracioneve sociale italiane. Francesca jo vetem qe punonte pa pagese per byrone drejtuese, te cilet aktualisht i kane te rinjte ne rradhe per pune, por perpjekjet e saj nuk i siguronin asnje lloj te drejte per pensionim.
¨Ishte absurde,¨ shprehej Znj. Esposito, nje grua e forte por e zhgenjyer.
Zhgenjimi i te rinjve ka shperthyer dhe ndonjehere dhunshem ne rruget e Greqise dhe Italise gjate javeve te fundit, ku studentet dhe disa anarkist radikal kane protestuar jo vetem per masat e rrepta ne kete ekonomi standarte, por per kete realitet ne rritje ne Europen Jugore. Njerezit si Znj. Esposito gjenden gjithmone dhe me shume te deshperuar dhe ne dileme per te ardhmen e tyre. Ekspertët paralajmërojnë se kjo paqëndrueshmëri në financat e shtetit dhe te shoqërisë më gjerë, si brezi më i arsimuar në historinë e Mesdheut, do te shfaq këto mangësira dhe ¨Handikap¨ ne tregjet e punës.
Politikanet gradualisht po kuptojnë pse presidenti i Italisë, Giorgio Napolitano, i dha prioritet te premten ne urimin e tij te fund vitit kësaj ¨plage qe godet te rinjtë e arsimuar¨, jave pas protestave kundër shkurtimit te buxhetit ne sistemin universitar.
Guliano Amato, ekonomist dhe ish kryeministër i Italisë, ishte edhe me i shokuar. ¨Tani pak njerëz refuzojnë te kuptojnë se protestat e te rinjve nuk janë thjesht protesta kundër reformave universitare, por kundër situatës te përgjithshme, sesi brezi i vjetër administrativ po i ¨ha¨ te ardhmen këtyre te rinjve,¨ deklaroi se fundmi tek Corriere della Sera, një nga gazetat me famoze italiane.
E bija e një zjarrfikësi dhe e një mësueseje e shkollës se mesme, Znj. Esposito ishte e para nga familja e saj qe u diplomua ne kolegj dhe qe studioi gjuhe te huaja. Ajo është diplomuar për juridiksion ne Itali, ka një diplome masteri ne Gjermani dhe një praktike ne Gjykatën Europiane te Luksemburgut. Por e gjithë kjo përsëri nuk i jep prioritet për tu punësuar.
¨Une e kam te gjithe diplomimin e duhur, vetem nje certifikate vdekjeje me mungon,¨- shprehet me ironi Znj. Esposito.
Edhe perpara se te godiste kriza ekonomike Europen Jugore, nuk ishte e lehte te beje karriere. Zhvillimi i ngadalshem dhe mungesa e meritokracise ka ndikuar shume ne gjetjen e nje pune ne Itali, Greqi, Spanje dhe Portugali. Sot me shtimin e masave te rrepta, me shume njerez gjenden duke luftuar per te kapur mundesite e pakta qe ofrohen. Kjo eshte ne fakt nje lufte e shumezuar me zero e te rinjve kunder gjithe pjeses se vjeter qe mban peng postet me te privilegjuara administrative dhe per rrjedhoje tregun e punes.
Si rezultat, kjo semundje ka kapur gjithe te rinjte. Disa dalin ne rruge te protestojne, te tjere emigrojne ne Europen Veriore dhe pjesa e inteligjences qe behet pjese e largimeve ¨brain drain.¨ Te tjeret vuajne ne heshtje, bile duke jetuar ne shtepite me prinderit sepse nuk perballojne dot te largohen.
¨Ne na quajne brezi i humbur¨ thote Coral Herrera Gomez, 33 vjece e cila ka nje doktorature ne shkencat humane por qe akoma jeton me prinderit ne Madrid sepse ajo nuk mund te gjeje nje pune stabel. ¨Une nuk jam aq e re, por qe dhe nuk mund te quhem nje e rritur me nje pune timen.¨
Ka egzistuar nje debat kombetar per vite ne Spanje mbi ¨mileuristas,¨ peudonim per te diplomuarit e univeriteteve ku mundesia me e mire e pages eshte ajo prej 1,000 euro ose 1,300 dollar ne muaj. Znj. Herrera ndodhet ne fund te kesaj sfide. E zhgenjyer me 600 euro ose 791 dollar ne muaj, prapa katedres duke punuar si mesuese e drames, Znj. Herrera ka vendosur te levize ne Costa Rica per te punuar ne nje universitet atje.
Ajo fliste ndersa ne televizionin e madh ne mur ne nje lokal ne Madrid, nje grua 106 vjecare po shpjegonte se ngrenja e salciceve te gjalla ka qene kyci i jetegjatesise te saj. Paradoksi nuk mund te qe me real. Ne fakt, ekspertet paralajmerojne nje fatkeqesi demografike ne Europen Jugore, e cila ka te beje me nivelin me te ulet te lindjeve ne boten perendimore. Hasen probleme mes pensionisteve qe jetojne gjate dhe te rinjte qe fillojne pune me vonese dhe paguajne me pak taksa sepse nuk i perballojne me te ardhurat e tyre. Eshte vetem nje ceshtje kohe perpara se parate te ¨avullojne¨ nga arkat e shtetit.
¨Ajo qe ne kemi eshte skema e Ponzit,¨ thote Lawrence Katlikoff, nje ekonomist ne Univeritetin e Bostonit, ekspert ne politikat fiskale.
Ai thote se sistemi i pagesave ¨Pay as you go¨ ne sigurimin shendetsor dhe social eshte nje kolaps fiskal ne Europen Jugore dhe pertej ¨Neqoftese ky nivel lindjeje do te vazhdoje kaq i ulet, bota nuk do te njohi me Italiane, Spanjolle, Greke, Portugez dhe Ruse¨ thote ai ¨Une parashikoj qe atehere kinezet Europen Jugore.¨
Problemi shkon pertej papunsise te te rinjve, i cila eshte 40 % ne Spanje dhe 28% ne Itali, por ka te beje dhe me nivelin e ulet te punesimit ne pergjithesi. Sot te rinjte ne Europem Jugore jane totalisht te shfytezuar pikerisht nga mekanizmi qe ne fakt lindi si mjet per te ndihmuar tregun e punes, si psh kontratat e perkohshme.  Per shkak se taksat mbi te ardhurat dhe kostot e heqjes nga puna jane akoma te larta, bizneset ne Europen Jugore ngurojne te marrin punonjes me kohe te plote, prandaj eshte rritur numri i te rinjve qe punesohen me pagesa te uleta, me praktika trajnimesh ose kontrata te perkohshme duke iu ofruar te ardhura te uleta dhe asnje stabilitet.
¨Ky eshte brezi me i mire arsimuar ne historine e Spanjes, dhe ata po hujne ne nje treg pune jo eficient per potencialin e tyre,¨ thote Ignacio Fernandez Toxo, udheheqesi i Komisionit Obreras, nje nga dy sindikatat me te medha te punes ne Spanje. ¨Kjo eshte nje tagjedi per shtetin tone.¨
Por te rinjte vazhdojne te mendojne se pikerisht udheheqes te sindikatave te punetoreve si Z. Fernandez dhe partite e majta te cilet ata kane qene historikisht te lidhur, jane pjese e problemit. Ata shikohen ende si ruajtes se moshave te vjeter neper administrata, sesa si stimulues i te rinjve per te hyre ne tregun e punes.
Per Dr. Kotlikoff, zgjidhja eshte e thjeshte ¨Ne duhet te ndryshojme ligjet e punes. Jo gradualisht por sa me shpejt.¨
Akom ne Greqi, Itali, Portugali dhe Spanje nuk shenohet ndonje ndryshim ne negociatat midis qeverise, sindikatave dhe buzneseve te cilet luftojne fort per interesat e tyre
Per shkak se moshat e vjetra ngelen potenciali i larte i votave, reformat per punesimin lihen ne dore te dyte dhe te trete nga qeverite, interesi i tyre fokusohet tek marrja  evotave sesa tek zhvillimi ekonomik i vendit. I pyetur ne nje konference vitin e kaluar, rreth ndryshimeve te sistemit dy-shtresor ne Itali, ministri i finances se qendres se majte Gulio Tremonti, thjesht thote ¬®Nuk mund te besh ndryshime drastike ne sistemin e punesimit¬®
Masat e reja te rrepta ne Spanje ku ende niveli i papunesise eshte 20%, me i larti ne BE, jane akoma duke i ngushtuar mundesite e punesimit. Spanja ka premtuar ne rritjen e moshes se pensionit nga 65 ne 67, por pergjate nje plani 20 vjecar.
¬®Tani njerezit dalin ne pension ne  je moshe te hershme, rreth 55 vjecare¬® thote Sara Sanfulgencio, 28 vjece, e cila ka nje diplome masteri ne marketing por eshte e papune dhe jeton me nenen e saj ne Madrid dhe ka nje dyqan kepucesh. ¬®Por neqoftese une nuk filloj pune 28 vjece dhe duhet te pensionohem ne 55, atehere do te qe absurde¬®
Ne Itali, Znj. Esposito po mbaron praktiken si avikate te nje firme private ne Lecce. Ajo paguhet pak por qe eshte me e qete ne krahasim me punen e papaguar shteterore qe bente me pare¨
¨Une jam nje studente e penduar¨ thote Znj. Esposito ¨Nese do te kisha nje mundesi te dyte, nuk do te kisha vazhduar shkollen por thjesht do te filloja pune.¨

Te rinjte, te arsimuar, por ne ankth per te ardhmen
LECCE, Itali — Francesca Esposito, 29 vjece dhe me arsimim te plote akademik, ndihmoi te fitonte me miliona euro, nje nga agjensite kryesore shteterore ne itali, ne aferat e falsifikimeve te aftesive te kufizuara te rreme dhe padive te tjera per punedhenesin e saj. Por nje dite, vjeshten e kaluar, ajo hoqi dore nga puna, e trishtuar dhe plotesisht e zhgenjyer nga fakti, se sa keq ndihesh te jesh i ri ne Italine e sotme.
Kjo eksperience i tregoi asaj se edhe pse me kompetencat profesionale te saj dhe me rrjedhshmerine ne pese gjuhe, ishte pothuajse e pamundur te gjeje nje pune te paguar. Ajo mendonte se puna e papaguar si asistente avokatie nuk ja vlente, aq me teper te punonte per rrjetin e siguracioneve sociale italiane. Francesca jo vetem qe punonte pa pagese per byrone drejtuese, te cilet aktualisht i kane te rinjte ne rradhe per pune, por perpjekjet e saj nuk i siguronin asnje lloj te drejte per pensionim.
¨Ishte absurde,¨ shprehej Znj. Esposito, nje grua e forte por e zhgenjyer.
Zhgenjimi i te rinjve ka shperthyer dhe ndonjehere dhunshem ne rruget e Greqise dhe Italise gjate javeve te fundit, ku studentet dhe disa anarkist radikal kane protestuar jo vetem per masat e rrepta ne kete ekonomi standarte, por per kete realitet ne rritje ne Europen Jugore. Njerezit si Znj. Esposito gjenden gjithmone dhe me shume te deshperuar dhe ne dileme per te ardhmen e tyre. Ekspert√´t paralajm√´rojn√´ se kjo paq√´ndrueshm√´ri n√´ financat e shtetit dhe te shoq√´ris√´ m√´ gjer√´, si brezi m√´ i arsimuar n√´ historin√´ e Mesdheut, do te shfaq k√´to mang√´sira dhe ¬®Handikap¬® ne tregjet e pun√´s.Politikanet gradualisht po kuptojn√´ pse presidenti i Italis√´, Giorgio Napolitano, i dha prioritet te premten ne urimin e tij te fund vitit k√´saj ¬®plage qe godet te rinjt√´ e arsimuar¬®, jave pas protestave kund√´r shkurtimit te buxhetit ne sistemin universitar.   Guliano Amato, ekonomist dhe ish kryeminist√´r i Italis√´, ishte edhe me i shokuar. ¬®Tani pak njer√´z refuzojn√´ te kuptojn√´ se protestat e te rinjve nuk jan√´ thjesht protesta kund√´r reformave universitare, por kund√´r situat√´s te p√´rgjithshme, sesi brezi i vjet√´r administrativ po i ¬®ha¬® te ardhmen k√´tyre te rinjve,¬® deklaroi se fundmi tek Corriere della Sera, nj√´ nga gazetat me famoze italiane.E bija e nj√´ zjarrfik√´si dhe e nj√´ m√´sueseje e shkoll√´s se mesme, Znj. Esposito ishte e para nga familja e saj qe u diplomua ne kolegj dhe qe studioi gjuhe te huaja. Ajo √´sht√´ diplomuar p√´r juridiksion ne Itali, ka nj√´ diplome masteri ne Gjermani dhe nj√´ praktike ne Gjykat√´n Europiane te Luksemburgut. Por e gjith√´ kjo p√´rs√´ri nuk i jep prioritet p√´r tu pun√´suar.¬®Une e kam te gjithe diplomimin e duhur, vetem nje certifikate vdekjeje me mungon,¬®- shprehet me ironi Znj. Esposito.
Edhe perpara se te godiste kriza ekonomike Europen Jugore, nuk ishte e lehte te beje karriere. Zhvillimi i ngadalshem dhe mungesa e meritokracise ka ndikuar shume ne gjetjen e nje pune ne Itali, Greqi, Spanje dhe Portugali. Sot me shtimin e masave te rrepta, me shume njerez gjenden duke luftuar per te kapur mundesite e pakta qe ofrohen. Kjo eshte ne fakt nje lufte e shumezuar me zero e te rinjve kunder gjithe pjeses se vjeter qe mban peng postet me te privilegjuara administrative dhe per rrjedhoje tregun e punes.Si rezultat, kjo semundje ka kapur gjithe te rinjte. Disa dalin ne rruge te protestojne, te tjere emigrojne ne Europen Veriore dhe pjesa e inteligjences qe behet pjese e largimeve ¬®brain drain.¬® Te tjeret vuajne ne heshtje, bile duke jetuar ne shtepite me prinderit sepse nuk perballojne dot te largohen.  ¬®Ne na quajne brezi i humbur¬® thote Coral Herrera Gomez, 33 vjece e cila ka nje doktorature ne shkencat humane por qe akoma jeton me prinderit ne Madrid sepse ajo nuk mund te gjeje nje pune stabel. ¬®Une nuk jam aq e re, por qe dhe nuk mund te quhem nje e rritur me nje pune timen.¬®
Ka egzistuar nje debat kombetar per vite ne Spanje mbi ¬®mileuristas,¬® peudonim per te diplomuarit e univeriteteve ku mundesia me e mire e pages eshte ajo prej 1,000 euro ose 1,300 dollar ne muaj. Znj. Herrera ndodhet ne fund te kesaj sfide. E zhgenjyer me 600 euro ose 791 dollar ne muaj, prapa katedres duke punuar si mesuese e drames, Znj. Herrera ka vendosur te levize ne Costa Rica per te punuar ne nje universitet atje.Ajo fliste ndersa ne televizionin e madh ne mur ne nje lokal ne Madrid, nje grua 106 vjecare po shpjegonte se ngrenja e salciceve te gjalla ka qene kyci i jetegjatesise te saj. Paradoksi nuk mund te qe me real. Ne fakt, ekspertet paralajmerojne nje fatkeqesi demografike ne Europen Jugore, e cila ka te beje me nivelin me te ulet te lindjeve ne boten perendimore. Hasen probleme mes pensionisteve qe jetojne gjate dhe te rinjte qe fillojne pune me vonese dhe paguajne me pak taksa sepse nuk i perballojne me te ardhurat e tyre. Eshte vetem nje ceshtje kohe perpara se parate te ¬®avullojne¬® nga arkat e shtetit.  ¬®Ajo qe ne kemi eshte skema e Ponzit,¬® thote Lawrence Katlikoff, nje ekonomist ne Univeritetin e Bostonit, ekspert ne politikat fiskale.Ai thote se sistemi i pagesave ¬®Pay as you go¬® ne sigurimin shendetsor dhe social eshte nje kolaps fiskal ne Europen Jugore dhe pertej ¬®Neqoftese ky nivel lindjeje do te vazhdoje kaq i ulet, bota nuk do te njohi me Italiane, Spanjolle, Greke, Portugez dhe Ruse¬® thote ai ¬®Une parashikoj qe atehere kinezet Europen Jugore.¬®
Problemi shkon pertej papunsise te te rinjve, i cila eshte 40 % ne Spanje dhe 28% ne Itali, por ka te beje dhe me nivelin e ulet te punesimit ne pergjithesi. Sot te rinjte ne Europem Jugore jane totalisht te shfytezuar pikerisht nga mekanizmi qe ne fakt lindi si mjet per te ndihmuar tregun e punes, si psh kontratat e perkohshme.  Per shkak se taksat mbi te ardhurat dhe kostot e heqjes nga puna jane akoma te larta, bizneset ne Europen Jugore ngurojne te marrin punonjes me kohe te plote, prandaj eshte rritur numri i te rinjve qe punesohen me pagesa te uleta, me praktika trajnimesh ose kontrata te perkohshme duke iu ofruar te ardhura te uleta dhe asnje stabilitet.
¬®Ky eshte brezi me i mire arsimuar ne historine e Spanjes, dhe ata po hujne ne nje treg pune jo eficient per potencialin e tyre,¬® thote Ignacio Fernandez Toxo, udheheqesi i Komisionit Obreras, nje nga dy sindikatat me te medha te punes ne Spanje. ¬®Kjo eshte nje tagjedi per shtetin tone.¬®Por te rinjte vazhdojne te mendojne se pikerisht udheheqes te sindikatave te punetoreve si Z. Fernandez dhe partite e majta te cilet ata kane qene historikisht te lidhur, jane pjese e problemit. Ata shikohen ende si ruajtes se moshave te vjeter neper administrata, sesa si stimulues i te rinjve per te hyre ne tregun e punes.Per Dr. Kotlikoff, zgjidhja eshte e thjeshte ¬®Ne duhet te ndryshojme ligjet e punes. Jo gradualisht por sa me shpejt.¬®Akom ne Greqi, Itali, Portugali dhe Spanje nuk shenohet ndonje ndryshim ne negociatat midis qeverise, sindikatave dhe buzneseve te cilet luftojne fort per interesat e tyrePer shkak se moshat e vjetra ngelen potenciali i larte i votave, reformat per punesimin lihen ne dore te dyte dhe te trete nga qeverite, interesi i tyre fokusohet tek marrja  evotave sesa tek zhvillimi ekonomik i vendit. I pyetur ne nje konference vitin e kaluar, rreth ndryshimeve te sistemit dy-shtresor ne Itali, ministri i finances se qendres se majte Gulio Tremonti, thjesht thote ¬®Nuk mund te besh ndryshime drastike ne sistemin e punesimit¬®Masat e reja te rrepta ne Spanje ku ende niveli i papunesise eshte 20%, me i larti ne BE, jane akoma duke i ngushtuar mundesite e punesimit. Spanja ka premtuar ne rritjen e moshes se pensionit nga 65 ne 67, por pergjate nje plani 20 vjecar.¬®Tani njerezit dalin ne pension ne  je moshe te hershme, rreth 55 vjecare¬® thote Sara Sanfulgencio, 28 vjece, e cila ka nje diplome masteri ne marketing por eshte e papune dhe jeton me nenen e saj ne Madrid dhe ka nje dyqan kepucesh. ¬®Por neqoftese une nuk filloj pune 28 vjece dhe duhet te pensionohem ne 55, atehere do te qe absurde¬®
Ne Itali, Znj. Esposito po mbaron praktiken si avikate te nje firme private ne Lecce. Ajo paguhet pak por qe eshte me e qete ne krahasim me punen e papaguar shteterore qe bente me pare¨¨Une jam nje studente e penduar¨ thote Znj. Esposito ¨Nese do te kisha nje mundesi te dyte, nuk do te kisha vazhduar shkollen por thjesht do te filloja pune.¨

Shqetesime te studenteve

 - by vlora

A duhet te vazhdojne studentet e Vlores te nderrojne deget sic kane bere deri tani?  Sepse disa nga kandidatet per rektor kane thene se kjo eshte e paligjshme!

A do te vazhdohen diplomat e reja si financa, ekonomiku, inxhinjeria elektrike, shkencat aktuaristike?

A do te ekzistoje me SIUV apo rregjistrimet dhe notat do te merren neper sekretari?

A do te lulezoje korrupsioni si me pare apo kjo ka ikur njehere e mire nga UV?

A kane kandidatet per rektor integritetin e duhur moral apo ata do ta kthejne UV-ne ne universitet ku provimet te vene perseri 300 Euro si me pare?

C’mendojne studentet per kete?

Marrin Diploma Falco – Fitojne te drejten te studiojne ne UV

 - by ervinruci

(sipas Gazetes Shqiptare – 19 MAJ 2010)

Fier, arrestohen 4 persona për falsifikim dokumentash shkollore
Fier, arrestohen 4 persona për falsifikim dokumentash shkolloreFIER- Policia arrestoi të martën në mbrëmje katër persona të dyshuar për falsifikim dokumentash dhe korrupsion në arsim, ndërsa drejtoresha e një shkolle të mesme ndiqet në gjendje të lirë, bëjnë të ditur burime nga policia e Fierit.

Sipas Policisë, mësuesi Asllan Hetemi 44 vjeç në shkollën e mesme Levan, Renaldo Gashipo 20 vjeç nga Fieri, Eduart Kasaj 20 vjeç nga Patosi dhe stduenti Kreshnik Maloku 26 vjeç nga Fieri janë arrestuar të dyshuar për “falsifikim të dokumentave shkollore”, “korrupsion pasiv” dhe “aktiv” dhe “shpërdorim të detyrës”.
“Asllan Hetemi, mesues ne shkollen e Mesme në Levan, në bashkëpunim me Kreshnik Malokun u kanë marrë shtetasve Renaldo Gashi, Eduart Kasaj, Petrit Gashi dhe Alban Kajolli një shumë lekësh nga 100.000 lekë të reja deri në 120.000 lekë të reja e më pas, nëpërmjet dokumentave të falsifikuara, kanë bërë të mundur regjitrimin e tyre në vitin e katërt në shkollën e Mesme në Levan pa përfunduar vitet e tjera të saj”, bëri të ditur zëdhënësja e policisë, Valbonas Meçaj.
Sipas zëdhënëses, ka nisur procedimi në gjëndje të lirë edhe ndaj drejtoreshës së shkollës, Sanie Dulla nga Levani, e cila akuzohet për shpërdorim detyre.

……..

Reportazhi ne News24 shtoi se shume “studente” te ndihmuar nga keta persona te marrin diplomen e shkolles se mesme, kane fituar te drejten e studimit ne UV

A janë aftësitë gjuhësore tregues të nivelit të një aspiranti për drejtues?

 - by EridaPrifti

Në këtë proces elektoral për zgjedhjen e një rektoreje/rektori të ri për Universitetin e Vlorës, secili anëtar i stafit pedagogjik dhe administrativ ka detyrimin moral për të peshuar mirë se tek cili kandidat do të investojë votën e vet.

Për këtë, ashtu siç veprojmë përditë në mësimdhënie, duhet të dimë të përcaktojmë qartë kriteret në bazë të të cilave do të vlerësojmë kandidaturat që na janë paraqitur.

Përveç numrit të botimeve, shkallës së kualifikimeve, reputacionit të panjollosur, aftësisë për të punuar në grup, aftësisë për të bindur dhe frymëzuar njerëzit, një kriter i domosdoshëm dhe i paneglizhueshëm i çdo aspiranti për drejtues është aftësia për të komunikuar me gojë dhe me shkrim.

Ky kriter renditet i pari në çdo aplikim për vend pune, duke bërë që çdo institucion, i cili aplikon meritokracinë, të refuzojë që në kontaktin e parë një kandidat që dorëzon një kërkesë, curriculum vitae, apo dokumentacion tjetër të mbushur me gabime drejtshkrimore.

Në të vërtetë, sipas studimeve të John Stein, Profesor i Neuroshkencës në Oxford University, si të lexuarit ashtu dhe të shkruarit kërkojnë një sforcim fenomenal të neuroneve të trurit të njeriut.  Deshifrimi i një fjalie, si dhe i të gjitha formave të fjalës së shkruar është një nga aktivitetet më komplekse të trurit njerëzor.  Arsyeja për këtë është se fjala e shkruar është në fakt një shpikje e vonë në historikun e zhvillimit të njerëzimit.  Kjo do të thotë që, ndërsa gjuha e shkruar zhvillohej e bëhej përherë e më e sofistikuar, trurit të njeriut i duhej të mbante të njëjtin ritëm zhvillimi me të, duke i shtuar punës së vet për përvetësimin e metodave të komunikimit edhe sistemet e ndërlikuara të të lexuarit e të të shkruarit.

Sipas analistëve, përveç platformës dhe synimeve të tij strategjike, një nga arsyet më të forta për të cilën Presidenti Barack Obama u mirëprit me kaq entuziazëm në Shtetet e Bashkuara, citoj:

“…ishte fakti që presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara ishte i aftë të organizonte një grumbull fjalësh në fjali kuptimplote pa i ngatërruar ato… Saktësia e formulimit të ideve, qartësia e mendimeve, rregullsia e fjalive të tij…shprehnin qartë që kishim të bënim me një njeri me taban, intelekt dhe thellësi mendimi.”

(klikoni këtu për të lexuar artikullin nga i cili është marrë citimi)

Kjo cilësi e aspirantit merr më shumë rëndësi kur kandidohet për drejtues arsimi, e më tepër akoma, kur fushata zhvillohet për rektor universiteti. Një kandidat që kujdeset për mënyrën e vet të të shprehurit po aq sa kujdeset për gjërat që i thotë elektoratit të vet, u transmeton votuesve në mënyrë të nënkuptuar mesazhin që në një të ardhme ky aspirant do të tregojë kujdes për kolegët me të cilët do të punojë dhe për vendimet që do të marrë.

Fakti që një aspirant nuk është në gjendje të shkruajë një fjalë dhe nuk arrin dot të lidhë as edhe një fjali, flet shumë për aftësinë e këtij kandidati për të marrë vendime të komplikuara.  Fakti që një aspirant nuk është në gjendje të kuptojë ç’është SIUV dhe ç’është email-i, flet shumë për aftësinë e këtij kandidati për të drejtuar Universitetin e Vlorës e për të na treguar rrugën ne të gjithëve.  Fakti që një aspirant i drejtohet votuesit të vet duke e pyetur se ç’punë ka të përzihet në diskutimet e fushatës tregon sa rëndësi i vendos ai elektoratit të vet dhe sa rëndësi do të kenë kolegët për të nëse arrin të kapë atë karrige.  Për mua, një kandidat që e shumëzon me zero opinionin e votuesve të tij, e ka humbur votën.

Rezulton se fjalët e Baronit Henry Peter Brougham (1778-1868), i cili ka mbajtur pozitën e Kryerektorit në kohën e tij në Britaninë e Madhe, kanë të njëjtën vlerë edhe sot:

“Njerëzit e arsimuar janë të lehtë për t’u drejtuar, por të vështirë për t’u trajtuar si tufë;

të lehtë për t’u qeverisur, por të pamundur për t’u trajtuar si skllevër.”

“NE VLORE APO BAGDAT???”

 - by ROLAND YMERAJ

Kete pyetje i bej vetes sa here hyj ne qytetin e Vlores! une jam Roland Ymeraj, banoj ne Vllahine. Sapo hyne ne Vlore (tek spitali) duket sikur gjate nates aty ka patur “bombardime”! Rruga (qe vetem e tille nuk eshte) nuk ka asnje shenje asfalti, por, vetem gropa te medhaja dhe kanale qe hapen perdite e cdo vit. Rrugetimi i veshtire vazhdon! Sapo afrohesh per tek Bashkia e qytetit nje tjeter pamje katastrofike te del para! O zot thua me vete! I gjithe rrethi perpara bashkise ne gjendje te mjerueshme! Ecen akoma me shume mundime midis pluhurit ne njerin krahe dhe baltes ne krahun tjeter! Per te shkuar te zona qe quhet “Kapelja” duhet te jesh shume i forte sepse ne kembe eshte pothuajse e pamundur. Aty prezantohesh me tregun e qytetit! Nje treg jashte cdo standarti! Ecen me stermundime drej Xhamise se qytetit. Rruga qe pershkon eshte me te vertete katastrofe, dhe ta imagjinosh qe jemi ne sezonin e veres, ne sezonin turistik. e gjitha kjo vazhdon kudo kudo kudo. Investimet ne infrastrukturen rrugore nga bashkia nuk dihet se ku shkojne. kanale te hapur kudo. gropa kudo. Uji i pijshem mungon. Dhe normele qe do ndodhin te gjitha keto per sa kohe kryetari i bashkise dhe administrata e tij do e kene mendjen tek Grevat e Partise Socialiste. Per sa kohe do e kene mendjen per te transportuar njerez drejt Tiranes dhe jo per te bere ate qe kane per detyre perpara ligjit dhe njerezve. Nuk e dime dhe per sa kohe do vazhdoje kjo situate. na vjen keq dhe shume turp ne te njejten kohe qe kemi kete kryetar bashkie. TURP

Elita është një “gjymtyrë” e domosdoshme për Kombin M.Frasheri

 - by i heshturi
Misioni  i  Universitetit  eshte  te prodhoje  inteligjencen e nje vendi. Menyra si e krijon, sa te afte, eshte pergjegjesi ndaj shoqerise dhe detyre e veshtire. Zgjidhja e gabuar demton ne kohe, eshte e pakthyeshme, nxjerr “pseudo mesues”, “pseudo infermiere” “pseudo ekonomiste….dhe brezi qe vjen “mesohet““kurohet””gjykohet “ nga pseudot. Shkurt rrota e historise  rrotullohet  ne regres, rrezik qe prek te gjithe, shoqëria mbetet primitive, prodhon dhe konsumon vetveten deri në shpërbërje, nuk ka zhvillim, nuk ka emancipim të individit. Krejt e kunderta ndodh  kur Universiteti nxjerr intelektuale te afte,krijon  “gjymtyre” te shendetshme,Eliten.
C’fare eshte elita?
Me Elite do përkufizojmë ata individë, që individualisht apo të grupuar, rezatojnë cilësi të vyera, të vlefshme e të pa zevendësueshme për shoqërinë. Këta njerëz prodhojnë mendim, ide, strategji kompetitive dhe fituese në “treg”, sidomos sot, kur bota jeton lluksin e krijuar nga teknologjia.    Eliten nuk mund ta formojnë qeveritë ose pushtetarët me urdhër nga lart, apo me vendim zyrtar,  por  ajo ekziston pavarsisht  atyre, tek njerëz  me intuite dhe karakter. Perbejne Eliten të gjithë ata që në sport apo në shkencë, ia rrisin besimin dhe prestigjin shoqërisë dhe kombit, si brenda ashtu dhe jashtë vendit. Intelektual është ai i cili prodhon diçka të vlefshme nëpërmjet intelektit të tij, mendimit dhe kulturës, verbalisht duke folur në publik ose nëpërmjet publicistikës dhe botimeve.Petagogu i mirë ,intelektual  u shërben nxënësve të tij me gjenialitet e përkushtim, jo me qëllime vetkënaqësie apo abuzimi që mund t’i lejojë pozicioni sygjestionues i mësues.Inteligjenca janë ata që me ose pa titullin “master” shkëlqejnë në jetën e përditshme, i japin asaj ngjyra, e bëjnë atë më të bukur dhe tërheqëse për sytë e masave. Ky model individi ngjall interes në publik dhe bën diferencën me botën pseudo-intelektuale, sepse prodhon mendim cilësor për zgjidhjen e  mijra problemeve shoqërore, mendim ky i cili shpesh refuzohet me zili e xhelozi. Inteligjenca  krijon ne shkence, art,teknologji,kulturë, humor, dinamizëm dhe harmoni shpirtërore.
Intelektuali, artisti, elitari pra nuk do dalë kurrë në rrugë për të protestuar apo për t’iu kundërvënë cubit me të njëjtat armë që përdor ai, dhunën dhe vjedhjen. Inteligjenca  në këto shoqëri, rrezikon të mbetet e eklipsuar nga grupimet e dhunshme të cubave apo të ziliqarëve, ose të budallenjve të veshur me pushtet.
Nuk janë Inteligjenca ata që domosdoshmërisht, prej çertifikatave ose diplomave që kanë futur në xhep, me mënyra të diskutueshme, duke u pozicionuar në vende kyçe të institucioneve publike apo private falë lidhjeve fisnore, simpative personale apo “veprave të turpshme të gojës”, nuk prodhojnë asgjë.
Edhe nëqoftëse janë “punëtorë të palodhur” e siç thuhet “djersiten”, nëse ata nuk prodhojnë asgjë të dobishme, cilësore, pozitive, diçka që zgjidh çështje dhe probleme shoqërore, për të çuar përpara proçesin e zhvillimit njerëzor, nuk mund të quhen Elite, por të punësuar, nënpunësa, hallexhinj, të cilët kanë nevojë të ushqehen prej një shërbimi që ofrojnë e kështu marrin një rrogë në fund të muajit.
Në fund mbetet për të thënë se Elita  eshte lokomotiva që tërheq ose udhëheq përpara shoqërinë drejt qytetërimit. Me ate janë realizuar dhe kanë triumfuar qytetërimet gjatë kohërave njerëzore.
Kete Elite pret shoqeria nga Universiteti.

Me ligj, pa ligj, ose me urdher te peshkut

 - by ervinruci

Te dashur miq,

po hedh disa mendime ketu per diskutim, te ndara ne dy pjese.

1. Me urdher te peshkut:

Diku lexova sot nje lajm te ri mbi arsimin e larte. Thoshte qe tani me ligj te gjithe ata qe kane marre diploma 4-vjecare quhen posedues te Masterit Shkencor. Pra me ligj sapo shtuam nje shtrese te madhe njerezish ne nje nivel kualifikimi qe nuk e kane. Tani cfare na ngelet me ne kete sistem qesharak vlerash akademike per te thene? Vlera e Masterit Shkencor u shumezua me zero, qe ne momentin qe ky titull u shtua me ligjin e ri te arsimit ne menute e universiteteve tona. Uria per kartona duket se spo jep shenja lodhje ne vendin me cilesine me te dobet te arsimit te larte ne bote.

Dikush me tha qe dikur ka qene dhe nje urdher i ministrise se arsimit, i cili automatikisht i akordonte doktoraturen dikujt qe kishte tre diploma tre-vjecare. Natyrisht qe pyeta: “Doktorature ne cfare fushe? Me cfare teme? Doktor shkencash me urdher te peshkut. Intereant”

Ligji dhe vendimet qe lind ai jane te cuditshem ndonjehere. Nuk i bindet rregullave te aresyes.

Tani lind pyetja, ligjin e bejne njerezit, per njerezit. A nuk duhet te lind nje debat dhe a nuk duhet te influencohen njerezit ne pozicione vendimmarrese nga drejtimi i ketij debati?

Me duket se debatin e kemi nisur ne Universitetin e Vlores, qe para dy vitesh, po kush po na degjon? Cilesi eshte kjo qe po ndodh ne situatat e pershkruara me larte? MASH sot organizon nje konference per cilesine dhe renditjen e universiteteve sipas cilesise. Shikoni ftesen me poshte:

Ministria e Arsimit dhe e Shkencës organizon Konferencën “Prezantimi i Projektit të Renditjes së Institucioneve Shqiptare të Arsimit të Lartë“,

ditën e Mërkurë me datë 27 Tetor 2010, ora 09:30, në Hotel “Tirana International” -Salla Akernia.

Kjo konferencë organizohet në kuadër të programit “Cilësi dhe Barazi në Arsim”, ku prezantohet projekti i renditjes së institucioneve shqiptare të arsimit të lartë.

“”

Si mund te shkoje dikush me seriozitet dhe te marre pjese ne nje konference te organizuar nga ata qe vetem cilesi dhe barazi nuk kane bere te mundur te ekzistoje? Me duket interesant dhe emri i salles qe kane zgjedhur per konferencen.

Keta jane te preokupuar dhe me renditjen e universiteteve, sepse ia arriten me ne fund ti bejne universitetet tona ne njefare niveli cilesie, dhe tani ngeli ti diferencojme; nderkohe qe jane njeri me ne pike te hallit se tjetri….

Mbase nxjerrin edhe nje urdher per renditjen e universiteteve, se ajo pastaj do ti vinte perfundimisht kapak kesaj pune mash dhe ne do te flinim te qete duke e ditur vendin tone.

Pjesa e dyte: Me ligj ose pa ligj:

Jane disa njerez te tjere qe u bie pergjegjsia e interpretimit te ligjit dhe quhen gjyqtare, fjale qe e ka rrenjen tek fjala “gjyko” ose “te aresyetosh”, pra tek logjika. Dhe eshte pikerisht aty qe gjejme nje shtremberim akoma me grotesk te se drejtes, nga gjyqtare qe te gjykojne nuk dine. Keta jane gjykates qe mund te leshojne urdhra per tu dhene femijeve te tyre diploma. Keta duan te prolongojne dominancen e mediokritetit. Keta i ka pjelle i njejti sistem i shtremberuar arsimor, dhe tani ata mendojne se edhe ky sistem i cale qe ka ngelur, eshte ne doren e tyre.

Dhe shoqeria jone duket akoma me e shemtuar, e cunguar ne organet e saj me vitale, dhe e coroditur nga zullaperia e pafund e njeriut te paafte.

Une punoj ne nje universitet dhe i kam vene qellim vetes vetem nje gje: qe brezat qe vijne te kene me shume vlera se ata qe kane dale me pare ne jeten profesionale nga ky universitet.

Dua te shikoj ne keta te rinj qe te triumfoje e mira mbi te keqen , e bukura mbi shemtine. Sepse e bukura dhe e shemtuara jetojne se bashku me dhimbjen dhe kenaqsine e ekzistences personale se gjithsejcilit.

Dhe cdo person shikon dhe vlereson bukurine dhe shemtine e botes qe e rrethon. Pastaj ai zgjedh, dhe ajo zgjedhje ndikon ne shpresen e nje te ardhmeje me te mire. Ne shpresen se do te kete nje dite gjykates jo si ata te “plepave” ose te epokes se diktatures.

Eshte e dhimbshme kur shikojme se cfare lloj njerezish kane duart ne levat e komandimit te shtetit tone. Asnjehere nuk me kane pelqyer njerezit e ceket dhe te humbur, trushplaret dhe injorantet, fodullet dhe pompozet, ata qe kane ego te sterfryra dhe xhelozine qe i shoqeron. Gjithashtu ata qe jane te trashe dhe kapadainj, te liq dhe dinake, genjeshtar dhe tahmaqar, njerez fallco dhe pa pasion. Nuk shikoj asnje te bukur ne ekzistencen e tyre, po kush e di pse eshte keshtu.

Nuk po them qe nuk duhet te kete vend ne shoqerine tone per keta lloj bastardesh. Eshte nje bote e madhe po ta udhetosh ne kembe, dhe jeta eshte e gjate. Le te jetojne te gjithe.

Megjithate deshperohem kur mendoj qe keto lloj njerezish ekzistojne, kur ne vend te tyre mund te kishim njerez shume me te mire.

E megjithate, ne duhet te triumfojme. Lejtmotivi i perpjekjeve tona keto dy vjetet e fundit ka qene: “Vetem peshqit e ngordhur nuk notojne kunder rrymes”. Dhe kunder kesaj rryme te ndotur pjehrash duhet te vazhdojme….

Me ke po luftojme valle?

 - by admin

Prof. T. Shaska. Rektor, Universiteti i Vlores

Gjate javes se shkuar nje renditje e 12 000 universiteteve nga gjithe bota na shkaktoi sa gezim aq edhe shqetesime.  Kjo renditje behet nga organizata mjaft te medha nderkombetare dhe me nje proces tejet te nderlikuar.  Renditje te tilla te universiteteve gjithmone kane shkaktuar diskutime te shumta mbi vleren e vertete te tyre. Ka 4-5 renditje te tilla sot ne bote dhe secila prej tyre perdor parametra dhe metoda te ndryshme vleresimi.

Universiteti jo Amerikan i renditur me lart ne bote ishte Universiteti i Kembrixhit, ne vendin e 22. Gjithsej ishin 28 universitete jo Amerikane ne 100 universitetet me te mira te Botes. Nga fqinjet tane Universiteti i Bolonjes ishte renditur ne vendin 86, dhe ai i Vienes ne vendin 69.

Renditja e fundit e bere nga QS World University Rankings, një organizatë që merret me matjen e parametrave të cilësisë së shkollave të larta, kishte ndoshta per te paren here ne liste edhe disa universitete shqiptare.  Per cudine e shume njerezve Universiteti i Vlores ishte renditur si universiteti me i mire shqipfoles, ne vendin 5016. I dyti vinte Universiteti i Prishtines ne vendin 5901, pastaj me rradhe Universiteti i Tiranes ne vendin 9048, New York University of Tirana ne vendin 9102, Universiteti Polis ne vendin 11459, Epoka University ne vendin 11533, dhe i fundit fare ne gjithe listen Universiteti Politeknik i Tiranes ne vendin 11996.

Personalisht e konsideroj kete renditje nje lajm jo te mire per Universitetin e Vlores, i cili synon te jete ne eliten e universiteteve te Europes dhe qe ka bere hapa serioze keto kohet e fundit ne kete drejtim. Eshte gjithashtu me vlere te permendet se aktiviteti i madh shkencor si organizimi i konferencave, botimet ne revista serioze shkencore, rekrutimi i profesoreve te huaj, etj qe kane ndodhur keto kohet e fundit ne Universitetin e Vlores ende nuk e kane dhene efektin ne renditje te tilla. Ne shpresojme qe Universiteti i Vlores vitin ne vazhdim te renditet diku midis vendeve 2000-2500 dhe ne vitin 2012 midis 1000 universiteteve me te mira te botes. Mendojme se ky eshte nje synim i arritshem.

Por, arsyeja e ketij shkrimi nuk ishte renditja e universiteteve, por reagimi i nje pjese te mire te shoqerise mbi kete lajm.  Duhet theksuar se lajmi u bllokua nga mediat kryesore ne Shqiperi. Disa gazetare jane paguar qe te heshtnin kurse gazeta te tjera thjesht e bllokuan lajmin pa dhene ndonje shpjegim. Perse? Kujt nuk i intereson shperndarja e se vertetes?

Argumentat ne bllokimin e ketij lajmi kane qene nga me te ndryshmet. Midis tyre, “Rektori i Vlores i ka miq ata qe kane bere renditjen”, “Eshte e manipuluar”, etj kurse kontaktet dhe presionet karshi gazetareve qe kane tentuar te botojne kete lajm “Mos ja u beni qejfin”, “Mos beni punen e atyre”.  Telefonata nga njerez me influence e me pozite ku eshte thene hapur qe “U erdhi ne shteg tani, kete prisnin ata”.   “Ata” besoj se jemi ne te Universitetit te Vlores. Ne “te pafete”, “armiqte”, “tradhetaret”, “te pabindurit”.  Po Universiteti i kujt eshte valle?  Po 10 000 te rinj qe ulen ne auditoret tona, po familjet e tyre te kujt jane?

Gjate ketyre 2 diteve, emailet kercenuese dhe ofenduese  per mua personalisht por edhe nje pjese tjeter te stafit jane shtuar ne menyre te ndjeshme.  Perse?  A i intereson shoqerise Shqiptare qe te kete universitete te nivelit te larte? Ne se po, atehere perse kjo urrejtje? Mua me duket se me shume te indinjuar ne kete rast duhet te jene ata  prinder qe cojne femijet e tyre ne “universitetin e fundit te botes”. Dhe per kete faji nuk eshte i yni!

Deri dje kam menduar se njerezit jane aq te vegjel sa per te miren e punes nuk ngrihen dot me cmiren dhe egon personale. Se ne shqiptaret te gjithe jemi te interesuar per zhvillimin, por jane thjesht ambicjet personale te cilat na pengojne. Por pas kesaj kam filluar te vras mendjen se a eshte vertet shoqeria jone e interesuar per zhvillimin.  A duam ne vertet zhvillimin e universiteteve? Apo mos valle ka shume ne mes tone qe u intereson kjo gjendje qe eshte?

Dhe eshte e natyrshme qe pas kesaj te pyesesh veten. C’po bejme?  Me ke po luftojme? Cila eshte e keqja ne kete shoqerine tone? Sepse pas vitesh rropatjesh dhe sakrificash te medha ndjehemi te coroditur!

T. Shaska,
Rektor, Universiteti i Vlores